Organizatorzy zapraszają! W akcji bierze udział również biblioteka! Do zobaczenia w parku miejskim!

Podczas kolejnych wakacyjnych spotkań w piątek, 9 sierpnia w bibliotece gościliśmy Panią Agnieszkę Dobrowolską ratownika medycznego z Pogotowia Ratunkowego SPZZOZ w Zwoleniu.

Celem warsztatów przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie dzieci i młodzieży do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję wysłuchać informacji w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomocy, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się wskazówki związane z opatrywaniem ran, masażem serca, pomocą w czasie zakrztuszeń oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach.

Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy, dzieci bardzo chętnie i aktywnie brały udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Dobrowolskiej za profesjonalną lekcję udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, za cenne rady i wskazówki, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania  komuś życia.

 

 

 

Grupa dzieci spędzających aktywnie wakacje w bibliotece, 19 lipca powędrowała wraz z bibliotekarzami do Gabinetu Weterynarii Dr Dzika mieszczącego się przy ulicy Sienkiewicza w Zwoleniu.

Wizyta studyjna była doskonałą okazją do zapoznania się z odpowiedzialną pracą lekarza weterynarii. Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem obejrzeli pomieszczenia kliniki i poznali narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt oraz strzyżenia. Lekarz weterynarii, Pan Michał Dzik, opowiadał do czego służą urządzenia medyczne, uświadamiał, że zwierzęta, tak jak ludzie też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich pupilach i ich problemach ze zdrowiem. Wykazały się również dużą znajomością zwierząt, świetnie rozwiązując zagadki.

Wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali prezenty, a najlepiej odpowiadający nagrody specjalne.

Panu Michałowi i Paniom z Gabinetu Weterynarii dziękujemy za serdeczne przyjęcie, upominki oraz przeprowadzenie pasjonujących zajęć.   

 

 

 

         

 

Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież do udziału w konkursie czytelniczym i kolejnych ciekawych zajęciach. 

              

Rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji przygotowana została wystawa planszowa "Stanisław Moniuszko – to jest mój rok!”, którą można obejrzeć w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Wystawa została zorganizowała przy wsparciu Biblioteki na Koszykowej oraz Teatru Wielkiego w Warszawie, sfinansowana przez samorząd Mazowsza.

Ekspozycja ma układ modułowy i składa się z 15 plansz prezentujących najważniejsze dzieła kompozytora, miejsca w których mieszkał i bywał, pochodzenie, działalność jako dyrygenta i dyrektora Opery Narodowej. Obiekty znajdujące się na planszach pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Zachęcamy Państwa do poznania życia i bogatej twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów Polski.

               

 

 

 

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com