W sobotę, 17 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu odbyła się sesja popularnonaukowa w ramach XXVI Czarnoleskich Spotkań Sobótkowych, współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Spotkanie poprowadził Marian Popis, prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego „Renesans”.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Wiesław Pawlak, który wygłosił wykład  „Biedna starości!” wszyscy cię żądamy a kiedy przyjdziesz, to zaś narzekamy. 

Profesor Pawlak w swojej wypowiedzi skupił się na znakach czasu i przemijania ukazanych w twórczości Jana Kochanowskiego. Wspólnie z przybyłymi na sesję zastanawiał się także nad tym, czy Kochanowski w momencie śmierci był osobą starą?

Następnie głos zabrał Jacek Tatak, który opowiedział o wątkach patriotycznych występujących w twórczości naszego wieszcza. 

Podsumowaniem jego wypowiedzi było stwierdzenie, że Jan Kochanowski w „Odprawie Posłów Greckich” przewidział to co, obecnie dzieje się w naszym kraju.

Na zakończenie spotkania miejscowa poetka Irena Błażewska zainspirowana tematyką wykładów zaprezentowała wiersz o Janie Kochanowskim.

JSN Mico is designed by JoomlaShine.com