We wtorek, 22 stycznia podczas spotkania, które miało miejsce w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, a które zostało zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Radomiu Filię w Zwoleniu, o swojej książce opowiadał radomski historyk Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sebastian Piątkowski.

Autor publikacji "Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)" w bardzo ciekawy sposób przedstawił różne aspekty wojennej historii Radomia. Książkę otwiera rozdział poświęcony miastu w ostatnich latach przed wybuchem wojny. Części kolejne przedstawiają wydarzenia w Radomiu we wrześniu 1939 r., strukturę niemieckiej administracji cywilnej i gospodarczej. Historyk wiele miejsca poświęcił polityce eksterminacyjnej wobec ludności polskiej oraz procesu zagłady ludności żydowskiej. Warto podkreślić, że w niniejszej monografii znajdują się również zapisy dotyczące Zwolenia.

W czasie spotkania obejrzeliśmy slajdy przedstawiające autentyczne zdjęcia z tamtych lat. Nie zabrakło też czasu na pytania od uczestników, na które bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał historyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com