Eileen to główna bohaterka powieści Ottessy Moshfegh, amerykańskiej pisarki, o której dyskutowałyśmy na dzisiejszym spotkaniu DKK.

Jest to opowieść mieszkającej w Nowym Jorku zadbanej 74-letniej kobiety, która wspomina wydarzenia sprzed 50-ciu lat. Autorka przenosi nas w rok 1964, kiedy życie 24-letniej Eileen w ciągu kilku dni przed świętami Bożego Narodzenia, ulega wydarzeniom, które na zawsze zmienią jej życie. Młoda dziewczyna, zakompleksiona, osamotniona i pełna sprzeczności, zbuntowana przeciwko światu nie akceptuje swojego wyglądu, ma zaniżoną samoocenę. Mieszka z ojcem emerytowanym policjantem, paranoikiem i alkoholikiem. Bohaterka snuje opowieść o swoim życiu i pracy w ośrodku wychowawczym dla młodocianych przestępców. Punktem kulminacyjnym powieści jest pojawienie się w ośrodku niezwykle atrakcyjnej nowej pracownicy Rebeki. Otessa Moshfegh ukazuje wstrząsający obraz rodziny naznaczonej piętnem alkoholizmu.

Jest to powieść o współczuciu, bezsilności oraz okrucieństwie. Opinie dotyczące książki były podzielone. Niektórym przeszkadzało zbyt naturalistyczne ukazanie życia bohaterów powieści. Większa część osób stwierdziła, że książkę warto polecić innym.

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com