W dniu 7 listopada br. grupa Skrzaty uczestniczyła w spotkaniu z dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu panią Ewą Kulińską. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań przedszkolaków literaturą dziecięcą o tematyce patriotycznej. Spotkanie poprzedził cykl zajęć podczas, których dzieci poznały symbole narodowe, nabywały świadomości przynależności do narodu polskiego, uczyły się wierszy i piosenek o Ojczyźnie oraz zdobywały wiedzę na temat znaczenia Święta Niepodległości. Podczas spotkania wysłuchały legendę o Lechu, Czechu i Rusie, która w sposób prosty i zrozumiały przybliżyła im historię powstawania państwa polskiego oraz jego pierwszej stolicy Gniezna. Z dużym zainteresowaniem oglądały przyniesione przez panią dyrektor, bogato ilustrowane książki związane z historią narodu polskiego. Obszerna literatura dziecięca pozwoliła rozbudzać zainteresowanie książką, która opowiada o Polsce i o jej dziejach.

Podczas spotkania pani dyrektor biblioteki wyróżniła te dzieci z grupy Skrzaty, które biorą udział w projekcie „Z książką na start” . Mali czytelnicy biblioteki do których należą: Maja Czapka, Lena Czerniak, Miłosz Gwiazda, Nikola Markiewicz, Maja Nędzi, Michał Pawlak, Oliwia Rakoczy, Marta Stępień oraz Julia Wawrzak otrzymali w nagrodę książkę. Wszystkie dzieci z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zostały obdarowane przez panią dyrektor biblioteki biało-czerwoną chorągiewkę, balonem w kolorze naszych barwach narodowych (biały lub czerwony), obrazkiem do kolorowania przedstawiającym symbole narodowe. Dodatkową atrakcją dla dzieci były słodycze oraz zakładka do książki która przypomniała małym czytelnikom o konieczności szanowania książek.                                           

„ Wszystko tobie ukochana ziemio nasze myśli wciąż przy tobie są”

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu w dniu 7 listopada br. była uroczystość patriotyczna „Kocham Cię Polsko”. Tę niecodzienną uroczystość przygotowały z grupą Skrzaty nauczycielki Anna Tadej i Małgorzata Pawlik-Paduch. W uroczystości wzięła udział dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu pani Ewa Kulińska, dyrektor przedszkola pani Małgorzata Krok, pracownicy przedszkola oraz przedszkolaki. Uroczystość patriotyczną wypełniła recytacja okolicznościowych wierszy, śpiew piosenek wyrażających przywiązanie do symboli narodowych i ojczystej ziemi oraz celebrujących, zbliżające się Święto 11 Listopada. Dzieci entuzjastycznie wyraziły miłość do Ojczyzny, radość i dumę z przynależności do narodu polskiego. Wymowę wyrażanych treści znakomicie podkreślała oprawa muzyczna uroczystości oraz piękna dekoracja. Kulminacyjnym punktem patriotycznego spotkania było odśpiewanie godnie i donośnie przez wszystkich uczestników czterozwrotkowego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Przygotowana uroczystość była dużym przeżyciem zarówno dla występujących Skrzatów jak i całej dziecięcej widowni. Prowadząca uroczystość nauczycielka zaprosiła wszystkich przedszkolaków do aktywnego przeżywania słuchanych treści. Słowa „Kocham Cię Polsko” powtarzane były wielokrotnie z dumą i radością. Najmłodsze pokolenie Polaków otrzymało piękną lekcję patriotyzmu, która przybliżyła im rozumienie trudnego słowa – niepodległość, pozwoliła zaszczepić miłość do rodzinnego kraju oraz zrozumieć że kochać i pracować dla Ojczyzny trzeba każdego dnia poprzez zgodną zabawę, naukę oraz dobre zachowanie. 

Tekst i fotografie: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu

 

 

 

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com