„Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki Michała Wójcika to utwór o którym dyskutowałyśmy na grudniowym spotkaniu DKK.

Autor jest historykiem, dziennikarzem. Pracował w radiu Zet, tygodniku „Przekrój”, był redaktorem naczelnym tygodników „Focus” i „Focus Historia”. Współtworzył „Błyskawiczny Program Historyczny” w TVN Warszawa i cykl „Było/nie było w Discovery Historia. Wraz z Emilem Maratem nagrodzony Nagrodą Historyczną Tygodnika Polityka 2015 za książkę o Stanisławie Likierniku „Made in Poland”.

Bohaterką utworu jest córka barona Kronenberga, potomkini słynnego rodu, o żydowskich korzeniach, która na początku wojny rozpoczęła karierę „najgroźniejszej polskiej agentki”. Działała na kilku frontach, zwodziła i uwodziła zarówno okupantów jak i przedstawicieli polskiego podziemia. Mimo młodego wieku osiągnęła mistrzostwo w swym fachu. Pracowała dla AK, Abwery, Gestapo, NKWD, a także podejrzewano ją o współpracę z wywiadem angielskim. Znała niemal wszystkich, miała awanturniczy charakter i potrafiła wychodzić z każdej opresji. Jej wdziękowi uległ również sam autor, który twierdzi, że pogorszenie wzroku związane z trzyletnim zbieraniem materiałów w archiwach, to i tak niewielka cena jaką musiał zapłacić za fascynację baronówną. Pisarz przy okazji przedstawił obraz konspiracyjnej Warszawy, gdzie splatały się  różne siatki, ścierały rozmaite strefy wpływów i interesów. Autor stopniowo odkrywał przed czytelnikiem nowe dokumenty do których docierał. Jest to ciekawa lekcja historii. Polecamy czytelnikom literatury szpiegowskiej opartej na faktach , literatury o II wojnie światowej oraz działalności wywiadowczej AK.

JSN Mico is designed by JoomlaShine.com