5 września w słoneczne, sobotnie przedpołudnie, w ogrodach MGBP i DK niczym na scenach teatru rozbrzmiały wersy dramatu „Balladyny” Juliusza Słowackiego .

W zielonej scenerii, rolę Kirkora i Pustelnika i Kostryna odtwarzali Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia, Grzegorz Molendowski zastępca burmistrza, Stefan Bernaciak starosta zwoleński, Waldemar Urbański wicestarosta, Mirosław Chołuj sekretarz Gminy Zwoleń,  Andrzej Skorek kierownik referatu, Krzysztof Śmietanka nauczyciel PSP w Baryczy. Natomiast role żeńskie Balladyny, Aliny, Wdowy oraz Goplany czytały: Bogusława Jaworska przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia, Edyta Sulima sekretarz powiatu, Jadwiga Siepietowska była dyrektor MGBP, Natalia Anna Wieczerzyńska dyrektor Domu Kultury, Wiesława Sałek kierownik Biblioteki Pedagogicznej, Małgorzata Celi przedstawiciel Urzędu Miejskiego, Małgorzata Zyzek nauczyciel PSP w Sycynie, Justyna Kaczmarczyk nauczyciel-bibliotekarz PSP w Zwoleniu, bibliotekarze:  Anna Orłowska z Biblioteki Pedagogicznej, Jolanta Walowska, Marlena Rybak z Biblioteki Publicznej w Jasieńcu, Lidia Kęmpińska z Biblioteki w Sycynie, Iwona Grzebała z Filii Biblioteki w Strykowicach Górnych, Elżbieta Cywka, Lidia Choroś z Biblioteki w Zwoleniu. Role Skierki i Chochlika pięknie zaprezentowali: uczennica Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu Monika Żaczkiewicz i Bartosz Pietrzyk aktor, reżyser i jednocześnie instruktor teatru w zwoleńskim Domu Kultury, który czuwał nad przebiegiem wspólnego czytania. Akcja zakończona została monologiem „Skarga na dzieci” w wykonaniu Urszuli Adamiec, laureatki konkursu recytatorskiego dla dorosłych.

Całość uwiecznił w filmie i fotografii Adam Dziedzic redaktor portalu Obiektywni.info.pl, o nagłośnienie zadbał Ryszard Krawczyk instruktor DK w Zwoleniu.

Podobnie jak w ubiegłych latach Narodowe Czytanie stało się okazją do wręczenia nagród zwycięzcom konkursu promującego czytelnictwo podczas wakacji „Najlepszy Czytelnik Lata 2020”.

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną związaną  z COVID-19, wydarzenie przeprowadzono w ograniczonym składzie lektorów  z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.

 

 

 

            

JSN Mico is designed by JoomlaShine.com